Agát (Robinia pseudoacacia)

Skrátene aj Acacia, Acacia alebo strieborný dážď, je opadavý strom. Pôvodne zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa rozšíril na všetky kontinenty s výnimkou Antarktídy. Meno agát získal od Francúza Jeana Robina, ktorý ho priniesol do Európy v roku 1601.

Dve vlastnosti vplývali na rýchle šírenie agátu: strom má minimálne nároky na kvalitu pôdu, čo je výhodné u drevín využívaných pri zalesňovaní degradovaných lesov. Navyše, je to rastlina, ktorá bráni ďalšiemu úbytku stromov.

Agát (Robinia pseudoacacia)

Agát je často používaný ako okrasná drevina v mestách a taktiež je vysádzaný pozdĺž dopravných komunikácii. Znáša dobre suchú klímu miest a je odolný voči dymu, prachu a sadziam. Trvácne drevo agátu je odolné voči hnilobe, veľmi flexibilné a pevné. Vďaka svojim vlastnostiam sa často používal a používa na stavbu trupov lodí, nábytku, svoje využitie našiel aj pri výrobe lukov ale aj v poľnohospodárstve (použitie vo vinárstve Stickel).

Drevo agátu je považované za odolnejšie a pevnejšie ako drevo duba. Zachováva si svoje vlastnosti aj bez chemických úprav a je preto ideálny na vonkajšie použitie napr. pri výstavbách detských ihrísk alebo ako materiál pri výrobe exteriérového nábytku Agát sa využíva aj v lekárstve, napriek tomu že je označovaný za jedovatú rastlinu. Správne použitie pomáha pri liečbe zlyhania obličiek, pri srdcových zlyhaniach a taktiež podporuje trávenie. Infúzia výťažku z agátu je vhodná pre alergikov jeho kvety možno po spracovaní konzumovať v podobe vyprážaných lievancov.

 

Pozitívna energia stromu

Máte pocit, ako by ste prekypovali energiou, máte veľa sily a ochotu k práci? Ak chcete, aby sa to tak bolo stále, neváhajte zariadenie Vášho domu či bytu vylepšiť aspoň niekoľkými doplnkami z agátu. Expresivita agátového dreva vám pomôže odstrániť pocit skleslosti a slabosti. Akakia (Grécky) znamená nevinnosť, a rovnako aj strom, je považovaný za symbol začatia, nesmrteľnosti a čistoty.