Brest (Latinsky Ulmus)

Všeobecne rastie v 18 druhoch v oblastiach mierneho podnebného pásma severnej pologuli na hlbokých pôdach bohatých na humus. Podobne ako dub, sa brest objavil na Zemi pred 65 mil. rokov. Bresty dosahujú výšku do 30 m a okolo 1,2 m priemeru kmeňa. Veľmi charakteristické sú pre nich korene rastúce cez kmene a skrútené vetvy. Bresty najčastejšie rastú pozdĺž ciest, chodníkov a parkových alejí. Bohužiaľ, od roku 1930, väčšina európskych brestov podľahla tzv. „holandskej chorobe brestov”.

Brest (Latinsky Ulmus)

Drevo brestu je ťažké a tvrdé a charakterizuje ho veľká odolnosť proti hnilobe a nepriaznivým atmosférickým podmienkam. Jadro brestu bolo najskôr používané pri stavbe palisád a neskôr pri výrobe lodí, ponoriek a vagónov. Mechanické vlastnosti brestového dreva v spojení s žlto bielymi a hnedými tónmi, zvýraznenými čokoládovou kresbou letokruhov spôsobujú, že je žiadanou surovinou pre výrobu parkiet, schodov, stolárskej dyhy a obloženia. Nábytok z brestu charakterizuje stálosť a odolnosť proti vlhkosti, preto sa často používa v kuchyniach a kúpeľniach. V dnešnej dobe sa brest používa aj pri výrobe hračiek, rukovätí náradia a športového náčinia.

 

Pozitívna energia stromu.

Brest je považovaný za strom zmierenia. Ak hľadáte koniec dlhých sporov, toleranciu a porozumenie od druhých, bezpochyby ich nájdete pri stole vyrobeného z brestového dreva. Energia brestu vám pomôže naučiť sa odpúšťať a dívať sa na situácie, veci a ľudí z iného uhlu. Po kľudnom spánku v posteli z brestového dreva budete začínať nový deň s dobrou náladou plnou optimizmu.