Buk lesný (Latinsky fagus sylvatica)

Je jeden zo starších európskych druhov stromov. Je veľmi náročný na klímu a kvalitu pôdy. Má rád zatienené miesta. Najčastejšie ho nájdeme na území Francúzska, západného Nemecka, bývalej Juhoslávie a Rumunska. Buky dosahujú výšku do 40 m a 1,5 m v priemere kmeňa. Koruna buku se rozvetvuje až do 30 m šírky.

Buk lesný (Latinsky fagus sylvatica)

Bukové drevo je charakteristické tým, že je tvrdé, ale jednoducho sa spracováva. Koloristika jeho dreva sa vyznačuje svetlými jasne žltými a béžovými farbami s veľmi charakteristickými temnejšími prúžkami a škvrnkami. Vzhľadom k svojej odolnosti a jednoduchému spracovaniu je bukové drevo obľúbenou surovinou a teší sa veľkej obľube v staviteľstve a stolárstve.

 

Drevo s históriou

O tom, že bukové drevo, vzhľadom k svojej odolnosti a jednoduchému spracovaniu, bolo cenené už dávno, svedčí fakt, že už antickí Slovania a Germáni používali bukové tabuľky na zapisovanie svojej histórie alebo na písanie listov. Z bukového dreva boli pravdepodobne vyrábané aj prvé tlačiarenské tabuľky v Guttenbergovom tlačiarenskom stroji.

Buk lesný (Latinsky fagus sylvatica)

 

Pozitívna energia dreva

Prítomnosť buku mierni napätie a zlepšuje náladu. Pokiaľ cítite, že vám chýba energia do života, bukový nábytok je pre vás najlepším riešením. Okrem toho je buk druhom dreva, ktoré mierni bolesť po ťažkých životných zážitkoch a napĺňa novou energiou a chuťou do života.