Čerešňa (Latinsky Cerasur vium Moench)

Správny názov tohto u nás obľúbeného stromu je čerešňa alebo višňa vtáčia. V prírode sa nachádza v celej Európe, Malej Ázii, na Kaukaze a v severnej Afrike. Rastie v horských i nížinatých terénoch na pôde s vysokým obsahom vápnika. V niekoľkých druhoch je pestovaná ako ovocný strom. Čerešňa dorastá do výšky 20 metrov, výnimočne až do 30 metrov.

Čerešňa (Latinsky Cerasur vium Moench)

Drevo čerešne je veľmi cenené stolármi ako obľúbený materiál k výrobe ozdobných intarzií ( pozn. druh obrazov ), galantérnych výrobkov a rôznych predmetov (tanieriky, misky). Čerešňa sa často používa namiesto orechového dreva v prípade, keď požadujeme zlaté, hnedé a červené farby so zachovaním všetkých ďalších vlastností orechu. V nábytkovom stolárstve sa čerešňa nepoužíva príliš často, pretože je to ťažko dostupná surovina. Vyšľachtené druhy ovocných stromov, čiže tie všeobecne pestované v sadoch, nie sú vhodným materiálom k výrobe nábytku, hlavne vzhľadom ku krátkemu a hodne rozvetvenému kmeňu stromu.

Čerešňa (Latinsky Cerasur vium Moench)

 

Pozitívna energia dreva.

Čerešňa symbolizuje ženský prvok ľudskej prirodzenosti. Preto existuje tvrdenie, že energiu sálajúca z ich dreva, cítia prevažne ženy. Blízkosť predmetu z čerešňového dreva pomáha zdravému spánku, ktorý očisťuje negatívne myšlienky a dodáva vieru v sebe samého. Sila ukrytá v čerešni nám otvára oči, aby sme mohli vidieť krásu v ľuďoch i vo svete, ktorý nás obklopuje.