Dub (Latinsky Quercus robur)

Nachádza sa na celom svete vo viac než 200 druhoch a objavil sa na zemi pred viac ako 65 miliónmi rokov, čo z neho robí jeden z najstarších druhov stromov. Duby dosahujú výšku až do 50 m a sú jednými z najdlhšie žijúcich rastlín na Zemi. Určite nájdeme i v dnešných časoch duby, v ktorých tieni odpočívali Bolesław Śmiały a Fridrich I. Barbarossa Červenobradý. Odhaduje sa, že dub sa môže dožiť aj 2500 rokov.

Drevo dubu je tvrdé, ťažké a odolné. Zvlášť jeho odolnosť proti opotrebovaniu je cenená pri výrobe podlahových panelov. Svetlo hnedé, žlté a béžové farby časom tmavnú a naberajú odtiene hnedej a žltosivej, vďaka tomu je dubové drevo neobvykle dekoratívnou surovinou. Časom dubové drevo tvrdne a stáva se ušľachtilejšie, rovnako ako nápoje prechovávané v dubových sudoch. Okrem toho, že dubové drevo je veľmi cenené v stolárstve, je charakteristické svojím praskaním pri nízkych teplotách. Preto sa neodporúča jeho používanie pri výrobe vonkajších rámov okien a dverí.

Dub (Latinsky Quercus robur)

 

Pozitívna energie dreva.

Dub bol a je považovaný za liečivú rastlinu. Jeho prítomnosť nás napĺňa vitálnou silou a aktivuje a posilňuje psychiku. Nie bez dôvodu sú končatiny po úrazoch ošetrované dubovými doštičkami. Dub urýchľuje uzdravenie a pomáha získať psychickú stabilitu. Ak sa cítite byť unavení nadmernými každodennými povinnosťami, skúste umiestiť vo svojom okolí čo najviac dubových predmetov – a najlepšie nábytok značky Mazzivo.