Hruška (Latinsky Pirus sativa)

Rastie prakticky na celej severnej pologuli vo viac ako 60 druhoch a v skoro 5000 ovocných mutáciách. Tento dlhoveký strom dosahuje vek do 300 rokov a výšku do 20 metrov. Najčastejšie sa vyskytuje v ovocných sadoch alebo na medziach v strede polí. Jej chutné ovocie môžeme konzumovať priamo po zbere z vetiev alebo ako kompotované a pod.

Hruška (Latinsky Pirus sativa)

Drevo hrušky je dokonalým materiálom doslova pre všetko, čo môže skúsený remeselník vyrobiť. Vzhľadom k výnimočnej tvrdosti so zachovaním elastickosti a odolnosti proti tvarovým zmenám dreva, bola a je hruška cenená zvlášť vo výrobe drevných meracích a kresliacich pomôcok, drevorytov a hudobných inštrumentov – teda všade tam, kde je potrebná precíznosť a dlhé uchovanie tvaru. Okrem týchto pozitívnych fyzických vlastností, je drevo hrušky charakterizované jeho vysokými dekoračnými hodnotami. Jednoliata šerosť, ktorá prechádza cez ružovú k červenej s temnými rezavými škvrnkami, robí z hrušky jednu z najviac vyhľadávaných surovín v nábytkárskom odvetví.

 

 

Pozitívna energia dreva

Hľadáte inšpiráciu? Často sa vám stáva, že sa zasnívate a hlboko rozmýšľate? Vlastne v tieni hrušky sa inšpirovali a tvorili: Mikołaj Rej, Henryk Sienkiewicz alebo Władysław Orkan.