Jaseň (Latinsky Fraxinus Excelsior)

Sa objavil na planéte Zem už pred asi 10 miliónmi rokov, čiže ešte pred našimi prvými predkami. Všeobecne sa nachádza na celej severnej pologuli vo viac ako 65 druhoch a vyrastá do výšky 25- 35 m. V Európe je uznávaný za jeden z najviac ušľachtilých druhov voľne rastúcich listnatých stromov. Charakterizuje ho dobre rozrastený, okázalý kmeň, je dlhovekým stromom – dožíva sa okolo 300 rokov. Jeden z najstarších jaseňov v Európe rastie v Poľsku, má 414 rokov, výšku 28 m a viac ako 7 m v obvode kmeňa.

Jaseň (Latinsky Fraxinus Excelsior)

Jaseňové drevo má veľmi pruhovanú a výraznú kresbu. Nepravidelnú, bohatú farebnosť od svetlo hnedých cez svetlo žlté pruhy a dokonca červeno biele prechody jadra robia z jaseňa veľmi dekoratívne drevo, zvlášť pri zariaďovaní interiérov. V spojení s odolnosťou, tieto vlastnosti spôsobujú, že je jaseňové drevo veľmi žiadanou surovinou vo výrobe parkiet alebo ozdobných líšt. Kedysi bol všeobecne používaný k výrobe lietadiel, vagónov a lodí. V súčasnosti sa z tohto dreva vyrábajú stupne drevených rebríkov alebo exkluzívne drevené športové náradie.

Jaseň (Latinsky Fraxinus Excelsior)

 

Pozitívna energia stromu

Energia, ktorá vyžaruje z jaseňu podporuje vyriešenie ťažkých úloh a je zvlášť potrebná vtedy, keď sa cítime prepracovaní, smutní a bez nálady. Ak si myslíte, že si potrebujete spraviť náladu a doplniť dávku optimizmu, malo by sa nachádzať vo vašom okolí najviac predmetov vyrobených z jaseňového dreva.