Javor (Latinsky Aker pseudoplatanus)

Tiež známy ako Javor Klen. Nachádza sa vo viac ako 150 druhoch na celom svete. V Európe sa nevyskytuje len v Anglicku a západnom Španielsku. Stromy dosahujú do 30 m výšky a 1,5 m v priemere kmeňa. Javor sa odlišuje veľmi charakteristickým okrídleným ovocím v podobe tzv. nosíka a listami s piatimi lalokmi, ktoré sa na jeseň červenajú pekne do purpurova. Javory klen sa dožívajú až 500 rokov.

Javor (Latinsky Aker pseudoplatanus)

Javorové drevo je v nábytkovom stolárstve veľmi žiadané – nábytok z neho vyrobený charakterizuje odolnosť a tvrdosť. Vzhľadom k silným rezonančným vlastnostiam je všeobecne používaný k výrobe hudobných nástrojov, ako sú klavíry alebo flauty. Skoro biela alebo žlto-biela farba v spojení s málo viditeľnými letokruhmi spôsobuje, že sa často pletie s drevom brezy. Hnedé pruhovane a jadro v starších kusoch, považované za jeho chybu, mu vlastne dodávajú na kráse a zvýrazňujú svetlú farbu dreva. Pre svoju odolnosť proti ohýbaniu a iným tvarovým znetvoreniam je javorové drevo často používané k výrobe meracích a športových nástrojov, vyrába sa z neho tiež rôzne kuchynská nástroje.

 

Pozitívna energie stromu.

Energia sálajúca z javorového dreva pomáha v liečení, urýchľuje uzdravovanie a taktiež chráni pred chorobami. V staroveku bol javor považovaný za strom bohov a starovekí Peržania a Gréci verili, že samo zotrvanie v jeho tieni malo rovnakú váhu ako požehnanie od bohov. U mladých ľudí mal rozpaľovať blízkosť javorového dreva lásku a vášeň. Nie je teda javorová spálňa dobrým nápadom?