Orech Kráľovský (Latinsky Juglans regia)

Orech Kráľovský (Latinsky Juglans regia) nachádza sa hlavne v Európe a Ázii na slnečných terénoch. V závislosti na spôsobne rozmnožovania dosahuje vek 300 až 600 rokov, výšku do 35 m a priemer kmeňa do 2 m. Všetky časti orechu (listy, vetvy, korene a ovocie) obsahujú juglón – substanciu, ktorá ovplyvňuje rast iných rastlín, preto je potrebné opadané lístie orechu rýchlo pozbierať, aby nezabránili rastu iných rastlín. Orech je pestovaný hlavne vzhľadom k svojmu vysokému obsahu výživných látok v jeho ovocí a jeho širokému použitiu v kozmetickom a farmaceutickom priemysle.

Orech Kráľovský (Latinsky Juglans regia)

Drevo orecha charakterizuje pekná kresba letokruhov a výrazné oddelenie mäkkého dreva od tvrdého jadra stromu. Tieto dekoratívne vlastnosti vo spojení s vlnitým vzorom sivohnedých tónov spôsobujú, že drevo orecha, sa stalo najvyhľadávanejším dekoračným materiálom v stolárstve. Už od XV. storočia bolo drevo orechu žiadané v nábytkárskom odvetví, neskôr jeho tvrdosť a odolnosť v spojení s pekným vyfarbením docenili vojaci a poľovníci - v napoleonskom Francúzsku bolo vyrúbaných 10 000 stromov ročne. Aj dnes je to najžiadanejšia surovina vo výrobe pažieb strelných zbraní rôznych veľkostí, rámov obrazov a všetkých druhov dekoračných predmetov a hudobných nástrojov. V XIX. storočí orech prežíval svoju renesanciu v nábytkárskom stolárstve, ktoré malo za úlohu potešiť oči zámožných občanov vtedajšieho sveta. V dnešnej dobe sa drevo orechu teší v stolárstve rovnakej obľube, ako kedysi.

 

Pozitívna energia stromu.

Drevo orecha je považované za doménu rovnováhy medzi telom a mysľou. Jeho prítomnosť posilňuje vytrvalosť a odolnosť a podporuje neústupnosť a húževnatosť. Ak pred vami stojí nezvykle komplikovaný problém, najlepšie ho vyriešite pri stole vyrobeného z orecha. Blízkosť tohto dreva vás naplňuje múdrosťou, obdarováva šikovnosťou a bystrosťou mysle. Energia orechového dreva vyostruje inteligenciu a inšpiruje k smelým riešeniam všetkých problémov