Smrek (Latinsky Larix decidua Mill)

Na severnej pologuli sa nachádza okolo 10 druhov, je to strom typicky horský, v Európe rastie hlavne v Alpách a Karpatoch. Smreky dosahujú až do 45 m výšky, sú to rýchlo rastúce stromy, a preto vyžadujú veľa slnečného svetla. Tieto stromy sa dožívajú veku viac ako 300 rokov a priemer ich kmeňa prekračuje 1,2 m. Zo zaujímavostí: smrek je jediný z mála ihličnatých stromov, ktorý zhadzuje na zimu svoje ihličie.

Smrek (Latinsky Larix decidua Mill)

Drevo smreka charakterizuje žlto-červeno-hnedé zafarbenie s veľmi výrazným prechodom z jadra na mäkké drevo a veľmi výrazná kresba letokruhov. Jeho drevo má veľký obsah živice, ktorá má silnú vôňu a vyžaduje adekvátnu prípravu pred povrchovou úpravou. Drevo smreka je odolné, a preto sa používa v staviteľstve vnútornom aj vonkajšom. Tento materiál je žiadaný vo výrobe podláh, okien, dverí a prahov. Pretože je veľmi odolný na činnosť vody a kyselín, bol a je používaný k výrobe sudov a vodných konštrukcií, ako sú mosty, stĺpy a stožiari, mlyny.

 

Pozitívna energie stromu.

Smrek je považovaný za strom, ktorý je priateľom človeka. V ľudovej európskej tradícii symbolizuje obnovu, rozdelenie od starého a nepotrebného k novému a užitočnému, je symbolom mladosti a krásy. Nové regály zo smrekového dreva bezpochyby Vám pomôžu v preorganizovaní veci vo vašom dome, byte alebo kancelárii. Energia, ktorá sála zo smreka pomáha v správnom rozhodovaní a určovaní priorít.