Sosna (latinsky Pinus sylvestris)

Je jedným z najpopulárnejších druhov stromov, ktoré sa nachádzajú prakticky na celom svete vo viac ako 80 druhoch. Rozmanitosť druhov a ich poddruhov sosny vyniká z rozmanitosti prostredia, v akom môže rásť. V strednej Európe sa 70% lesov skladá práve zo sosny. Sosna patrí k rýchlo rastúcim druhom stromov a dosahuje do 30 až 40 m výšky (ale môžeme nájsť druhy dosahujúce až 80 m výšky). Sosny sa nachádzali na Zemi už v kriede ( pred okolo 70 až 135 tis. rokmi), žijú viac ako 300 rokov, preto sú dlhovekým druhom. V Bielych Horách rastie sosna dlhoveká, ktorá má podľa vedcov viac než 4,7 tisíce rokov.

Sosna (latinsky Pinus sylvestris)

Vzhľadom k svojej obľúbenosti, je sosnové drevo využívané prakticky v každom stolárskom odvetví: od staviteľstva vonkajšieho a vnútorného, cez výrobu nábytku, okien, podláh a dverí, až po výrobu drevotriesky alebo umeleckého stolárstva. Žltobiela farba dreva v spojení s pravidelnou a výraznou kresbou letokruhu a hustým výskytom uzlov dáva sosnovému drevu vysoké dekoratívne hodnoty. Po čase tento druh dreva oxiduje a tmavne na žlto zlaté odtiene. Ak si uvedomíme, že sosnové drevo patrí k mäkším druhom, tak je celkom odolné na nepriaznivé atmosférické podmienky, taktiež vyžaduje ochranu pred piesňami a hmyzom. Drevo sosny je elastické, ale mechanicky stále, používa sa k výrobe železničných klád, baníckych podpier v baniach alebo ešte do nedávna k výrobe stĺpov elektrického vedenia.

 

Pozitívna energie stromu.

Pretože sosna vie pretrvať i vo veľmi ťažkých podmienkach, symbolizuje nesmrteľnosť, vytrvalosť a silu charakteru. Už pred 3000 rokmi pr. n .l. bol v Čine praktizovaný zvyk pitia čaju pod sosnami, ktorý neskôr prebrali japonský samurajovi. Energia tohto stromu má pomáhať v premyslenom investovaní a hospodárení s energií, jeho cieľom je materiálne zabezpečenie. V starovekom Grécku a Ríme bola sosna zasvätená bohyni plodnosti, a preto i v dnešnej dobe môžeme stále nájsť postele, ktoré majú na konci nôh ako ozdobné zakončenie, symbol sosnovej šišky.